Efektywne spalanie ekogroszku to kluczowa kwestia dla każdego palacza. Mniejsza ilość pracy przy piecu oraz sporo zaoszczędzonych pieniędzy to tylko kilka argumentów.
Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.
- Dobór kotła o odpowiedniej mocy kW dopasowanej do powierzchni, którą należy ogrzać. Nieodpowiednio dobrany piec o zbyt małej mocy może spowodować, że kocioł z trudnością będzie sobie radził z ogrzaniem pomieszczeń w szczególności w okresie zimowym. Rekomendujemy piece z podajnikiem automatycznym spełniające warunki klasy 5 PNEN:303-5:2012 sprawdzonych polskich producentów np. Budmet Nocoń. Skorzystaj ze specjalnej promocji dla klientów Budmet Nocoń – 30 zł rabatu na każdej tonie.
- Dobór ekogroszku wysokiej jakości o parametrach sugerowanych przez producenta danego kotła (w DTR). Więcej informacji o to jaki ekogroszek wybrać znajdziesz tutaj: https://ekogroszek.pl/jaki-ekogroszek-kupic-w-2019/
- Ustawienia pieca mają bezpośredni wpływ na jakość spalania ekogroszku. Prawidłowe ustawienia wymagają zaangażowania i pracy z piecem. W szczególności są ważne 3 parametry tj.
– czas podawania,
– przerwa podawania,
– moc nadmuchu
Najczęściej spotykane ustawienia czasu podawania do przerwy podawania to stosunek 1 do 3 lub w okresie letnim 1 do 4. Obroty dmuchawy około 30%. - Czystość i porządek raz w tygodniu to podstawa dla sprawnego i bezawaryjnego działania kotła. Dbajmy o stan techniczny, czyśćmy kanały, usuwajmy nagar na kielichu retorty oraz sprawdzajmy kondycję ślimaka podającego ekogroszek. Wizyta kominiarza raz na sezon też mile widziana.